Nedir bu, Full HD, Plazma, LCD, 1080p 720p, Kapsamlı Teknik Kıla

Çözünürlük (piksel) nedir
Digital ortamda resimler görüntüler, piksel adı verilen renkli noktalardan oluşurlar ve piksel sayısı ve üretilen resimlerin netliği arasında doğrudan bağlantı vardır.Yani piksel oranı yükseldikçe netlikte artacaktır.

Tepki süresi (ms)
Yanıt süresi ve Tepkime süresi olarak bilinen ms ile ölçülen bir özelliktir ve ekrana gelen görüntü ile bir sonraki gelecek olan görüntü arasındaki zaman farkıdır. Bu zaman farkı ne kadar az olursa görüntü o kadar net ve düzgün bir biçimde yansır. Eski tip dediğimiz CRT yani tüplü monitör teknolojisinde bu sıfıra yakın hatta bazı markalarda sıfırdır.lcdlerde 8 , 5 , 3 gibi süreler var yanıt süresi düştükçe görüntü daha akıcı daha düzgün olacaktır.tabiki bu fiyatları etkilemektedir.

Parlaklık (lumen) nedir ?
Lcdlerde Projekte edilen resmin parlaklığının bir ölçüsüdür İhtiyacınız olan parlaklık projektörün kullanılacağı yerle ilgilidir 800 lumen küçük odalarda normal ışıkla yeterli iken, büyük odalar için 1300 lumen uygundur .

Kontrast Oranı Nedir ?
Görüntülerin keskin ve net görüntülenmesinin bir ölçüsüdür Oran yükseldikçe, görüntüdeki kontrast da iyileşir.Yani oran rakamları yükseldikçe alacağınız görüntünün kalitesi artacaktır.


Scart Nedir ?
Scart Günümüz digital dünyasında görüntü ve ses sistemleriyle oldukça entegre olmuş bir yayın aktarım konnektörüdür.
Euroconnector ya da Peritel olarak da bilinir Uydu receiver'ları, televizyon setlerini ve diğer görsel ekipmanları bağlamak için Avrupa'da çok kullanılan 21 pin'li bir konnektördür

Pal secam Ve Ntsc Uyumluluğu nedir
PAL: Avrupa, Avustalya, Ortadoğu ve Afrika'nın bazı kısımlarında kullanılan bir renkli televizyon sistemidir 625 yatay tarama çizgisi ve saniyede 25 kare görüntüsü vardır SECAM: Sequential Couleur A'Memorie, Fransa, Rusya ve NTSC ya da PAL sistemini kullanmayan ülkelerde kullanılan bir sistemdir 625 yatay tarama çizgisi vardır ve saniyede 25 kare resim görüntüler NTSC: National Television Standarts Committee) sistemindeki video kasetlerin, uyumlu PAL televizyonlarda oynatılabilmesini sağlar.

Hdmı Girişleri Nedir:
High Definition Multimedia Interface Çeşitli audio-video elemanlarının bağlantısı için kullanılan dijital audio ve video bağlantı sistemidir tv ve bilgisayar teknolojisinde daha az görüntü kaybı sağlayarak görüntü ve ses aktarımını sağlar.Bilgisayarınızın ekran kartı uyumluysa lcd nizi hdmı yoluyla bir monitöre dönüştürebilirsiniz.scart ilede bu yapılsada hdmi görüntü kaybı olmadığı için daha iyi bir görüntü sunar.

Digital Noise Reduction (dnr) Nedir
(DNR) Video sinyalleri sıkıştırılırken, DVD diskin bazı bölümlerinde dijital gürültü belirebilir ve bunlar bazen video izlerken görülebilir Dijital Noise Reduction sayesinde hareketsiz arka zemin bölümlerinde daha az titreyen bölümler elde edilir

Ekran Formatı Nedir ?
Video görüntüsünün genişliği ve yüksekliği arasındaki ilişkidir (4:3, 16:9 gibi) Analog NTSC televizyonları ve monitörler için 4:3 oranı (görüntü genişliği 4 birim, yüksekliği 3 birim) vardır

Parlamayı Önleyen Ekran
Dışarıdan gelen ışığın ekrandan yansımasını engelleyerek yüksek kontrastlı ve pürüzsüz görüntü sağlayan ekrandır.

Picture İn Picture
VCR gibi başka bir kaynaktan küçük bir resim görüntüler Bir kanalı ya da video izlerken diğer bir kaynağı (örneğin maç sonuçlarını) kontrol etmenizi sağlar .


HD Ready Nedir
HD teknolojisine hazır anlamı taşıyor
Gerçek Yüksek Çözünürlüklü TV sinyalinin olağanüstü görüntü kalitesinin keyfini çıkarın ve HDTV yayını, Blue-ray Disc veya HD DVD gibi HD kaynaklarına hazır olun. HD teknolojisine hazır, aşamalı taramadakinin ötesinde bir görüntü kalitesi sunan korumalı bir etikettir. Yüksek Çözünürlüklü bir TV sinyalinin çözünürlük ve görüntü kalitesi avantajlarını ortaya koyan bir HD ekranı sunmak için EICTA tarafından konmuş katı standartlara uygundur. Hem analog YPbPr hem de DVI veya HDMI'nın sıkıştırılmamış dijital bağlantısı için, HDCP destekli evrensel bir bağlantıya sahiptir. 50 ve 60 Hz'de 720p ve 1080i sinyaller görüntüleyebilir.

HDMI Nedir
• HDMI (Yüksek Tanımlamalı Multimedya Arabirimi)
HDMI, görüntü ve ses verisinin dijital aktarımını tek bir başlantı üzerinden gerçekleştirebilen bir ara birimdir.
HDMI'yı kullanarak, DVD oynatıcı, dijital bir ses ve görüntü sinyali aktarır ve HDMI giriş jakı olan bir TV'de canlı bir görüntü sunar.

• HDMI Başlantı Tanımı
HDMI Başlantı - Hem sıkıştırılmamış görüntü verisi hem de dijital ses verisi (LPCM ya da Bit Stream veri).
- HDMI kablo kullanan oynatıcı üzerinden, oynatıcı televizyona
sadece saf dijital sinyal çıkışı verir.

- Eğer TV'de HDCP (Yüksek Band Aralışında Dijital Içerik
Koruma) desteği yoksa, ekranda karlı bir görüntü belirir.

• HDCP Nedir?
HDCP (Yüksek Band Aralışında Dijital Içerik Koruma),
DVI üzerinden çıkan DVD içerişini kopyalanmaya karşı koruyan bir koruma sistemidir.
Video kaynaşı (PC, DVD gibi) ve görüntüleme aygıtı (TV, projektör gibi) arasında güvenli bir dijital başlantı sağlar. Içerik kaynak aygıtında şifrelenir. Bu sayede yetkisiz kopyalama yapılması engellenmiş olur

Full HD 1080p Nedir

Resimde, Full HD adı verilen bir çözünürlük özelliği bulunmaktadır. Teknolojinin son ürünü LCD ekran teknolojisi ile, 1920 x 1080p'lik geniş ekran tam Yüksek Çözünürlüğe sahiptir. Bu, HD yayınının iletebileceği en yüksek çözünürlüktür. HD giriş sinyalinin tüm formatlarında mümkün olan en iyi görüntü kalitesini sağlar. Optimum parlaklık ve üstün renklerle parlak, titreşimsiz aşamalı tarama görüntüleri sağlar. Canlı ve keskin görüntüler, size zengin bir izleme deneyimi sunacaktır.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !